Amon Kimya Sektöründe Hedef Büyüttü

  • Anasayfa
  • Amon Kimya Sektöründe Hedef Büyüttü
Amon Kimya Sektöründe Hedef Büyüttü

Ekonomide yenilik yaratma amacıyla gerçekleştirilen Ar-Ge faaliyetleri, büyümenin sürdürülebilir kılınması, istihdam yaratma potansiyeli, rekabet edebilirlik, verimlilik artışı ve bunlara paralel olarak sosyo-ekonomik gelişmeler üzerinde etkili olmaktadır. Teknolojik yeniliği sürdürülebilir büyümenin temel faktörü olarak gören Amon Kimya ve Makine San. Tic. Ltd. Şti. tarım ve savunma sanayinde verimliliği en üst noktaya taşıyan yeni tanker üretimleriyle sektörünün güçlü Türk markası olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Uluslararası düzeyde rekabet avantajının elde edilmesinde, canlanma ve sürekli büyümenin sağlanmasında Ar-Ge yatırımlarını, önemli unsur olarak gördüklerini söyleyen firmanın sahipleri Mehmet Özsüren ve oğlu Necmettin Özsüren, yeni ürünlerle ilgili şu bilgileri verdiler:

“Özellikle pandemi sürecinde tarım ve savunma sanayine yönelik ürünlerin üretimi için Ar-Ge ve mühendislik çalışmalarımızı hızlandırdık. Nitekim ABD ve Rusya’da 500-1000 dönüm gibi büyük arazilerde yaygın olarak kullanılmakta olan sıvı gübre dağıtma tankları imalatı ile tarım sektöründe ciddi bir başarıyı yakaladık. İlk ihracatımızı da Rusya’nın Penza bölgesine gerçekleştirdik. Tüm malzemeleri Türk ürünlerinden kullanılarak ürettiğimiz 60 ton ağırlıkta olan dört dingilli yeni ürünümüz için 13 adet sipariş aldık. Bu tankerleri sıvı gübreleri stoklamak amacıyla da kullanacak olan Rus çiftçisi maliyetlerini aşağılara çekecektir.”

Türkiye’nin ithalat girdisinin azaltılmasında önemli katkılar sunacağını da belirten Mehmet Özsüren ve oğlu Necmettin Özsüren, “ Ülkemizde sıvı gübre dağıtma makinasının tarla deneyleri Bursa ili Karacabey ilçesinde Sencer Solakoğlu’na ait 15 da büyüklüğündeki arazide gerçekleştirildi. Tarım ve hayvancılık sektöründe yaptığı atılımlarla isminden söz ettiren bu iş insanıyla gerçekleştirdiğimiz işbirliği sonucu dijital gübreleme sistemini geliştirmek için ne gerekiyorsa yapıyoruz. Özellikle yazılım ve otomasyon konusundaki eksikliğimizi tamamlamak amacıyla ABD ve Rusya’ya giderek bu alanda sağlanan yeni teknolojileri de ülkemize getireceğiz. Türkiye’de ilk kez firmamız tarafından üretilmekte olan ürün sayesinde çiftçilerimizin de sıvı gübrenin araziye uygulanması sistemi sayesinde maliyetleri daha aşağılara düşecektir. Verimi ve kaliteyi de yükseltecekleri için yurtdışında da rekabet şansları artacaktır. Ayrıca yeni ürünlere yönelik yatırımlarımız sürecektir. Kalite kontrol sistemi sayesinde hammaddeden son mamule ve satış sonrası hizmete kadar çiftçimize güven vermekte olan şirketimizin hedefi Türkiye’de olduğu gibi dünyanın da en çok tercih ettiği marka olmaktır” dediler.

Savunma sanayine yönelik önemli projeleri de hayata geçirdiklerine açıklamalarında yer veren Mehmet Özsüren ve Necmettin Özsüren,” . Özellikle katı atıkların çevreye zarar vermeyecek şekilde imhası için kullanılan basınçlı tanklarımız Türk savunma sanayisine önemli katkılar sunmaktadır” diye konuştu.